KS Zagórzanka Zagórze - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • Aktualności:
  • 2021-04-30 Mecze ligowe
  • 2021-05-31 Kolejki ligowe
  • 2021-03-10 Kolejki sparingowe
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Garbarz Zembrzyce - Naroże Juszczyn 7:2
  • Victoria 1918 Jaworzno - Brzezina Osiek 2:1
  • Nadwiślanin Gromiec - LKS Jawiszowice 0:5
  • Niwa Nowa Wieś - Halniak Maków Podhalański 7:1
  • Zatorzanka Zator - Dąb Paszkówka 6:0
  • KS Zagórzanka Zagórze - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 4:2
  • LKS Żarki - Tempo Białka 1:5
  •        

Logowanie

Menu główne

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Zegar

Aktualności

Regulamin rozgrywek piłkarskich IV ligi i niższych klas MZPN

  • autor: zagorze, 2015-07-30 21:19

 

 

 

REGULAMIN ROZGRYWEK PIŁKARSKICH
O MISTRZOSTWO IV LIGI I NIŻSZYCH KLAS
MAŁOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ
na sezon 2015/2016

 

 


Regulamin rozgrywek piłkarskich IV ligi i niższych klas MZPN na sezon 2015/2016 zatwierdzony Uchwałą Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie.
1. CEL I UCZESTNICY ROZGRYWEK
§ 1
1. Wyłonienie najlepszych zespołów w poszczególnych klasach oraz ustalenie kolejności drużyn do awansu i spadku.
2. W rozgrywkach mogą brać udział:
a. Zgodnie z Ustawą o sporcie z dnia 25.06.2010 roku kluby sportowe posiadające osobowość prawną, będące członkami MZPN i PZPN. Kluby sportowe mogą posiadać formę stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego.
b. inne osoby prawne, których statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w sporcie piłka nożna.
2. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 2
1. Rozgrywki prowadzone są we wszystkich klasach systemem jesień-wiosna.
2. Rozgrywki prowadzone są na podstawie niniejszego regulaminu i terminarza rozgrywek oraz w oparciu o:
a. Przepisy gry w piłkę nożną oraz Uchwałę nr VIII/132 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia Postanowień PZPN, do Przepisów Gry w Piłkę Nożną, wydanie 2015/2016;
b. Uchwałę Zarządu PZPN nr IX/140 z dni 3 i 7.07.2008 roku w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (z późniejszymi zmianami);
c. Uchwałę Zarządu PZPN nr VIII/124 z dnia 14.07.2015 roku w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej;
d. Regulamin Dyscyplinarny PZPN uchwalony na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w dniu 27.05.2014 r. (ze zmianami wprowadzonymi Uchwałą Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego PZPN w dniu 9.06.2015 r.);
e. Uchwałę nr V/49 z dnia 5.04.2011 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia Zasad prowadzenia rozgrywek mistrzowskich seniorów III ligi i niższych klas rozgrywkowych;
f. Ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20.03.2009 roku (z późniejszymi zmianami);
g. Uchwałę Zarządu PZPN nr II/27 z dnia 19.02.2015 roku w sprawie przyjęcia „Przepisów licencyjnych dla klubów IV ligi i niższych klas rozgrywkowych na sezon 2015/2016” (wraz z poprawkami uzupełniającymi, zatwierdzonymi przez Prezydium Zarządu MZPN w dniu 2.04.2015 r.);
h. Uchwałę nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów IV ligi mężczyzn, I ligi kobiet, I ligi futsalu mężczyzn i kobiet oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, seniorek, młodzieżowych i dziecięcych (z późniejszymi zmianami);
i. Uchwałę Zarządu PZPN nr XI/285 z dnia 22.11.2013 r. w sprawie reorganizacji rozgrywek o mistrzostwo III ligi od sezonu 2016/2017;
j. Uchwałę Zarządu PZPN nr V/70 z dnia 21.04.2015 roku w sprawie szczegółowych zasad uzupełniania składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach;
k. Uchwałę nr 14/Z/2015 z dnia 23.07.2015 roku Zarządu MZPN w Krakowie w sprawie ustalenia wysokości opłat, kar pieniężnych, ryczałtów transferowych, kaucji i opłat licencyjnych;
l. Uchwałę nr III/50 z dnia 19 marca 2014 roku Zarządu PZPN w sprawie upowszechnienia wykorzystania systemu extranet do prowadzenia rozgrywek piłkarskich.
3. Organizacja, nadzór i kontrola przestrzegania obowiązujących przepisów gry i postanowień niniejszego regulaminu – należy do właściwych Wydziałów i Komisji Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie oraz OZPN i Podokręgów.
4. Kluby wszystkich klas mogą zgłaszać do rozgrywek na następny sezon dowolną liczbę zespołów – w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja każdego roku. W przypadku nienadesłania zgłoszenia w ww. terminie klub może być niedopuszczony do rozgrywek.
Po rozpoczęciu rozgrywek nie ma możliwości zgłoszenia dodatkowych zespołów.
5. Kluby, które uzyskały awans do wyższej klasy rozgrywkowej, zgłosiły się do rozgrywek po raz pierwszy, lub reaktywowały swój udział w systemie rozgrywek muszą do 15 czerwca każdego roku wystąpić do Komisji ds. Licencji Klubowych MZPN o wydanie licencji na grę w danej klasie rozgrywkowej.
3. BOISKA
§ 3
1. Spotkania mistrzowskie winny być rozgrywane na boiskach trawiastych lub na boiskach ze sztuczną nawierzchnią.
2. W przypadku boisk ze sztuczną nawierzchnią wymagana jest zgoda właściwego organu związkowego na rozgrywanie meczów piłkarskich (weryfikacji boiska dokonuje Wydział Gier MZPN).
3. Spotkania mistrzowskie i pucharowe mogą być rozgrywane wyłącznie na boisku zweryfikowanym dla danej lub wyższej klasy, wskazanym w licencji udzielonej klubowi na dany sezon rozgrywkowy.
3a. W wyjątkowych sytuacjach organ prowadzący rozgrywki może zezwolić na rozegranie zawodów mistrzowskich i pucharowych na boisku zweryfikowanym dla niższej klasy (o jedną), które nie jest wskazane w licencji udzielonej klubowi na dany sezon rozgrywkowy bądź na boisku zweryfikowanym dla danej lub wyższej klasy, które nie jest wskazane w licencji udzielonej klubowi na dany sezon rozgrywkowy.
4. MZPN na wniosek Komisji ds. Licencji Klubowych powołuje zespoły odpowiedzialne za przegląd i weryfikację obiektów oraz prowadzi ich rejestr z wykorzystaniem systemu ekstranet po wdrożeniu odpowiednich modułów przez PZPN.
5. Ważność weryfikacji dla klubów uczestniczących w rozgrywkach IV ligi określa się na 1 sezon, a w rozgrywkach niższych klas na 2 sezony, przy czym okres jej ważności winien być zgodny z okresem ważności licencji, udzielonej klubowi na udział w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej. Weryfikacja obiektu może być wcześniej unieważniona, po stwierdzeniu braków lub nierealizowaniu przez klub zaleceń. Brak ważnej weryfikacji boiska jest podstawą do zawieszenia licencji klubu.
6. W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych (ulewne deszcze, zalegający śnieg) i uzasadnioną potrzebą oszczędzania nawierzchni boisk trawiastych organ prowadzący rozgrywki może wyrazić zgodę na rozegranie meczu mistrzowskiego na boisku ze sztuczną nawierzchnią, posiadającą ważną weryfikację dla danej bądź niższej klasy rozgrywkowej.
7. Protokół weryfikacji boiska musi być wywieszony w szatni sędziowskiej.
8. Drugi egzemplarz protokołu weryfikacji boiska przechowywany jest w dokumentacji MZPN lub właściwego terytorialnie OZPN bądź Podokręgu.
9. Przed każdym meczem sędziowie oraz ewentualnie obserwatorzy i delegaci z ramienia związku piłki nożnej mają obowiązek sprawdzenia dokumentów zezwalających na przeprowadzenie zawodów piłkarskich na danym boisku.
10. Za właściwe przygotowanie boiska do gry odpowiedzialny jest klub - gospodarz zawodów wpisany do terminarza na pierwszym miejscu.
11. Jeżeli sędzia uzna za niezdatne do gry boisko, a klub posiada inną zweryfikowaną do danych rozgrywek płytę boiska, którą sędzia uzna za nadającą się do gry – obowiązany jest udostępnić ją do zawodów. W przypadku nie zastosowania się do tego przepisu sędzia ma obowiązek opisać ten fakt w sprawozdaniu z zawodów. Przedstawiciele obu drużyn mogą ustalić nowy termin rozegrania meczu, jednakże ostateczna decyzja co do weryfikacji wyniku meczu bądź wyznaczenia nowego terminu należy do organu prowadzącego rozgrywki.
12. Klub nie ma obowiązku udostępniać innej płyty boiska przy założeniu, że w danym dniu bądź w dniu następnym na tym boisku są wyznaczone zawody szczebla wyższego lub zawody międzynarodowe.
13. W przypadku nieprzewidzianej i niezależnej od gospodarza przeszkody uniemożliwiającej rozegranie spotkania na wyznaczonym boisku, ma on obowiązek przenieść zawody na inne boisko odpowiadające warunkom podanym w ust. 3 niniejszego paragrafu.
14. Klub, który nie dopełnił obowiązku właściwego przygotowania boiska i z winy którego zawody nie odbyły się – ponosi przewidziane konsekwencje regulaminowe:
- w IV lidze 500 zł
- w klasie okręgowej 200 zł
- w pozostałych klasach 100 zł
oraz zwrot kosztów przejazdu dla drużyny przeciwnej jeśli zgłosi takie żądanie.
15. Mecze piłki nożnej nie mogą odbywać się w żadnym przypadku na boiskach zamkniętych na mocy decyzji związkowego organu dyscyplinarnego, państwowej bądź samorządowej władzy administracyjnej.
16. Kluby posiadające sztuczne oświetlenie boiska muszą spełniać wymogi PZPN tzn. posiadać oświetlenie o mocy minimum 500 LUX (800 LUX, jeśli planowana jest transmisja telewizyjna).
4. LICENCJE KLUBOWE
§ 4
1. Kluby uczestniczące w rozgrywkach seniorów muszą posiadać ważną licencję uprawniającą do gry wydaną przez Komisję do spraw Licencji Klubowych MZPN, a w przypadku jej nieotrzymania nie będą uczestniczyć w rozgrywkach.
2. Licencje są wydawane przez Komisję dla klubu ze wskazaniem obiektu (boiska), na którym będą rozgrywane mecze.
3. Jeżeli klub, który jest gospodarzem zawodów z przyczyn obiektywnych (remont boiska, modernizacja stadionu, kara dyscyplinarna itp.) ma rozgrywać mecze na innym stadionie – obiekcie sportowym, musi ten fakt zgłosić (pisemnie, co najmniej 5 dni przed zawodami) organowi prowadzącemu rozgrywki, który podejmuje stosownie decyzję o wyrażeniu zgody na rozegranie meczu. Jeśli mimo braku pisemnej zgody zawody zostaną rozegrane na takim boisku, niezależnie od wyniku gospodarz zostanie ukarany walkowerem.
4. Kluby występujące o licencję nie mogą mieć zaległości finansowych względem MZPN lub OZPN i Podokręgu.
5. Stosownie do zapisów licencyjnych dla poszczególnych klas rozgrywkowych kluby uczestniczące w rozgrywkach seniorów muszą posiadać określoną liczbę zespołów młodzieżowych. Jeśli w trakcie sezonu piłkarskiego wskutek wycofania drużyny młodzieżowej z rozgrywek, jej zawieszenia bądź z innych przyczyn klub nie posiada wymaganej ilości zespołów młodzieżowych – właściwy organ MZPN może podjąć decyzję o zawieszeniu licencji klubowej.
6. Kara zawieszenia licencji orzeczona w stosunku do klubu oznacza niemożność korzystania z uprawnień, wynikających z licencji, w tym pozbawienie prawa do udziału w rozgrywkach. Nierozegrany mecz weryfikuje się jako walkower na niekorzyść drużyny ukaranego klubu.
7. Karę zawieszenia licencji w stosunku do klubu orzeka się na czas nieokreślony. Licencję przywraca się po ustaniu przyczyn, które spowodowały jej zawieszenie.
8. Kara pozbawienia licencji, orzeczona w stosunku do klubu, jest równoznaczna z wykluczeniem klubu z udziału w rozgrywkach. W przypadku spełnienia wymogów licencyjnych, w następnym sezonie klub ma prawo zgłosić drużynę do udziału w rozgrywkach klasy bezpośrednio niższej.
5. UCZESTNICY ZAWODÓW
§ 5
1. W rozgrywkach prowadzonych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej klub mogą reprezentować wyłącznie zawodnicy potwierdzeni i uprawnieni do gry przez Wydział Gier MZPN lub właściwego OZPN bądź Podokręgu MZPN w systemie Extranet, pod rygorem utraty punktów walkowerem i innych konsekwencji dyscyplinarnych. Zawodnicy muszą być uprawnieni do gry w systemie Extranet w każdej z drużyn danego klubu, w której występują.
Zasady, tryb zgłaszania i uprawniania zawodników do gry określa Uchwała Zarządu PZPN nr VIII/124 z dnia 14.07.2015 roku w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
2. Zawodnicy uprawiający piłkę nożną w Polsce mogą posiadać status amatora lub zawodnika profesjonalnego.
3. Za amatorów są uznani zawodnicy, którzy z tytułu uprawiania sportu piłki nożnej nie otrzymali wynagrodzenia, względnie innego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, innego niż zwrot rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie ich udziału w oficjalnych rozgrywkach. Koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania poniesione w związku z udziałem w meczu oraz wydatki na sprzęt piłkarski, ubezpieczenie i szkolenie mogą podlegać zwrotowi bez podważenia statusu amatora.
4. Za zawodników profesjonalnych uznani będą zawodnicy, posiadający z klubem umowę zawartą wg wzoru PZPN (kontrakt) oraz zawodnicy, którzy otrzymują z tytułu uprawiania piłki nożnej lub działalności z tym związanej wynagrodzenie, względnie inne świadczenie pieniężne lub rzeczowe, wyższe od określonego w pkt 3.
5. Zamiar uprawiania piłki nożnej oraz reprezentowania barw danego klubu zawodnik deklaruje poprzez podpisanie deklaracji gry amatora oraz złożenie formularza zgłoszeniowego systemu
Extranet (o ile wcześniej nie był złożony). Dla zawodników poniżej 18 lat na wniosku oprócz podpisu zawodnika wymagane są podpisy rodziców (opiekunów prawnych).
6. W przypadku zgłoszenia do rozgrywek w IV lidze i niższych klasach rozgrywkowych zawodnika, który:
a. nie posiada deklaracji gry amatora;
b. nie jest zawodnikiem o statusie zawodnika profesjonalnego;
c. rozegrał co najmniej jedno spotkanie w sezonie, w którym został zgłoszony;
takiego zawodnika należy traktować jako zawodnika o statusie amatora i stosować wobec niego przepisy Uchwały III/21 z 26 lipca 2002 Zarządu PZPN „Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem o statusie amatora”.
7. Kluby zgłaszające zespoły do rozgrywek przesyłają do właściwego Wydziału (Komisji) Gier listy zawodników w trzech egzemplarzach – najpóźniej 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek. Listy te, oddzielnie dla każdej klasy rozgrywkowej, muszą być sporządzone w porządku alfabetycznym i zawierać: nazwisko i imię, datę urodzenia, numer karty zawodnika, poprzednią przynależność klubową, status zawodnika, czas obowiązywania kontraktu.
8. Zawodnik musi być uprawniony do gry we wszystkich klasach rozgrywkowych danego klubu, w których będzie występował, a opłata z tytułu uprawnienia zawodnika do gry pobierana będzie w wysokości przewidzianej dla najwyższej klasy rozgrywkowej, w której uczestniczy zawodnik.
§ 6
1. Zawodnik może być potwierdzony i uprawniony do gry jednocześnie tylko w jednym klubie.
2. Zawodnicy mogą być potwierdzeni do maksymalnie trzech klubów w ciągu okresu od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. W takim okresie zawodnik może uczestniczyć w oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach.
3. Zmiana przynależności klubowej zawodników do klubów IV ligi oraz niższych klas rozgrywkowych może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach:
a. od 1 lipca do 31 sierpnia;
b. od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek w rundzie wiosennej w klasie rozgrywkowej, do której zawodnik zostaje uprawniony.
4. Zmiana przynależności klubowej zawodników do lat 16 może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających każdego roku w terminach:
a. od 1 lipca do 30 września;
b. od 1 lutego do dnia rozpoczęcia rozgrywek w rundzie wiosennej w klasie rozgrywkowej, do której zawodnik zostaje uprawniony.
5. W przypadku złożenia przez klub pozyskujący kompletu dokumentów, niezbędnych do potwierdzenia i uprawnienia zawodnika w terminie przewidzianym w danym okresie transferowym, wówczas potwierdzenie i uprawnienie zawodnika do gry w klubie pozyskującym może nastąpić także po tym terminie.
5a. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.
6. Zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. letniego okresu transferowego to jest do 31 sierpnia danego roku posiadali status zawodnika wolnego mogą być potwierdzeni do klubu w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 28 lutego roku następnego, a następnie uprawnieni do gry.
7. Zawodnicy, którzy do czasu zakończenia tzw. zimowego okresu transferowego to jest do końca lutego danego roku posiadali status zawodnika wolnego, mogą być potwierdzeni do klubu w czasie trwania sezonu rozgrywkowego, jednak nie później niż do 31 marca danego roku, a następnie uprawnieni do gry.
8. W czasie trwania całego sezonu rozgrywkowego – także poza okresami transferowymi – zmiana przynależności klubowej może nastąpić w sytuacjach wymienionych w § 27 Uchwały nr VIII/124 z
dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
9. W sytuacji wycofania drużyny klubu z rozgrywek, wszyscy zawodnicy potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry wyłącznie w drużynie wycofanej z rozgrywek, jako zawodnicy o statusie amatora, automatycznie nabywają status zawodników wolnych i mogą zmienić przynależność klubową do dowolnie wybranego klubu. Postanowienia, o których mowa nie ograniczają prawa klubu odstępującego do otrzymania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników.
Zawodnicy, którzy zostali pozyskani do klubu, którego drużyna została wycofana z rozgrywek na zasadzie transferu czasowego, mogą zmienić przynależność klubową wyłącznie do klubu macierzystego. W przypadku powrotu zawodnika do klubu macierzystego dopuszcza się możliwość dokonania kolejnej zmiany przynależności klubowej zawodnika
(Postanowienia, o których mowa w ust. 9 reguluje Uchwała nr IV/128 z dnia 17.04.2013 roku
Zarządu PZPN w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich)
§ 7
1. Do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców, z zastrzeżeniem, o którym mowa w pkt. 2. Ponadto w każdym meczu mistrzowskim może występować równocześnie na boisku dowolna liczba zawodników - cudzoziemców z zastrzeżeniem, o którym mowa w pkt. 2 i 3.
2. Do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym uprawnienie do gry może nastąpić po przedstawieniu przez klub dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika – cudzoziemca w Polsce oraz otrzymanie przez zawodnika zezwolenia na pracę.
W sezonie 2015/2016 w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym - w rozgrywkach IV ligi i niższych klas oraz Pucharu Polski na szczeblu ZPN - może występować równocześnie na boisku: 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego klubu, Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu ZPN, IV ligi lub niższej klasy rozgrywkowej, może wyrazić zgodę na równoczesny udział, w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym, więcej niż 1 zawodnika-cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu.
(Zgodnie z Uchwałą nr XI/300 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych)
3. W sytuacji potwierdzenia do klubu zawodnika - cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej, jego uprawnienie do gry może nastąpić po dostarczeniu organowi prowadzącemu rozgrywki dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu i zatrudnienia na terytorium RP.
4. Zawodnicy – cudzoziemcy spoza obszaru Unii Europejskiej mogą być uprawnieni do gry jedynie na okres, na jaki mają prawo przebywania na terytorium Polski oraz na jaki otrzymali zezwolenie na pracę.
5. Klub jest odpowiedzialny za należyte poinformowanie organów prowadzących rozgrywki o jakichkolwiek zmianach dotyczących legalizacji pobytu zawodnika oraz zmianach w okresie uzyskanego zezwolenia na pracę.
6. Zawodnik – cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika. Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jednego zawodnika – cudzoziemca o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację jego pobytu w Polsce.
7. W przypadku potwierdzenia i uprawnienia zawodnika-cudzoziemca, który dotychczas nie był potwierdzony w polskim klubie piłkarskim niezbędne jest przedstawienie certyfikatu transferowego federacji, w której do momentu zmiany przynależności klubowej był on zarejestrowany.
8. W każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
§ 8
1. W sezonie 2015/2016 w meczach mistrzowskich seniorów muszą brać udział zawodnicy młodzieżowi, w drużynie na boisku musi występować przez cały mecz co najmniej:
a. dwóch w IV lidze i klasie okręgowej;
b. jeden w klasie A
2. Zawodnikami młodzieżowymi są zawodnicy, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi. Przyjmuje się, że zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia). W sezonie 2015/2016 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1995 roku i młodszy.
3. W protokóle zawodów nazwiska zawodników młodzieżowych winny być zaznaczone literką „M”.
4. Od uznania winy klubu należy odstąpić w sytuacjach losowych, w których nie można dokonać wymiany zawodnika młodzieżowego na innego zawodnika młodzieżowego (np. kontuzja po wyczerpaniu limitu zmian) bądź w przypadku gdy drużyna rozpoczyna bądź kontynuuje grę w pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych składzie osobowym (np. rozpoczęcie gry w składzie niepełnym pomniejszonym o ilość wymaganych w danej klasie rozgrywkowej zawodników młodzieżowych, a w przypadku wykluczenia – czerwona kartka – zawodnika młodzieżowego nie ma obowiązku wymiany zawodnika seniora na zawodnika młodzieżowego).
Każdorazowo w przypadku rozpoczęcia bądź kontynuowania gry w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej ilości zawodników młodzieżowych organ prowadzący rozgrywki będzie stosował sankcje określone niniejszym regulaminem.
§ 9
1. Do protokołów sędziowskich wolno wpisać maksymalnie 18 zawodników. Zawodnicy rozpoczynający grę muszą mieć koszulki ponumerowane zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim. Po tym jak sprawozdanie zostało wypełnione, podpisane przez kapitana oraz kierownika drużyny i zwrócone do sędziego, jeżeli zawody nie zostały jeszcze rozpoczęte, mają zastosowanie następujące instrukcje:
a) Jeżeli jakikolwiek z pierwszych 11 zawodników nie jest zdolny do rozpoczęcia zawodów z jakiejkolwiek przyczyny, to może być zastąpiony przez jednego z zawodników rezerwowych. Takie zastąpienie nie pomniejszy liczby zawodników rezerwowych. Zawodnik ten ma prawo być na ławce rezerwowych i wejść na boisko w późniejszej fazie gry. Podczas zawodów nadal można dokonać regulaminową liczbę zmian.
b) Jeżeli jakikolwiek z zawodników rezerwowych nie może wyjść na boisko z jakiejkolwiek przyczyny, to nie może być zastąpiony, co oznacza, że ilość zawodników rezerwowych zostanie pomniejszona (z zastrzeżeniem punktu c).
c) Jeżeli bramkarz wpisany do sprawozdania nie może wziąć udziału w zawodach z jakiekolwiek przyczyny, to następny bramkarz nie wpisany uprzednio do sprawozdania może go zastąpić.
2. Na ławce rezerwowych, poza 7 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać 7 oficjalnych przedstawicieli klubowych, w tym trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska i funkcje tych osób muszą być wpisane czytelnie na dodatkowym załączniku do sprawozdania z zawodów. Obowiązek kontroli osób przebywających na ławce rezerwowych spoczywa na sędziach prowadzących zawody.
Zawodnik wykluczony z gry nie może przebywać na ławce rezerwowych.
3. Zawodnicy winni mieć na koszulkach numery o wysokości między 25 a 35 cm, wykonane w kolorze kontrastującym z kolorem koszulki, zapewniające ich widoczność nawet z dalszej odległości.
4. Drużynie gospodarza zawodów należy umożliwić grę przed własną widownią w barwach klubowych. W tym celu gospodarz zawodów w zawiadomieniu o miejscu i terminie zawodów powinien poinformować przeciwnika o strojach, w jakich zamierza wystąpić.
a. Jeżeli przed rozpoczęciem spotkania okaże się, że drużyny mają kostiumy sportowe podobnego koloru, wówczas na zarządzenie sędziego drużyna gospodarzy jest obowiązana założyć kostiumy o odmiennych barwach.
b. Bramkarze muszą mieć koszulki różniące się barwą od koszulek obu drużyn. Przepis ten dotyczy również sędziego.
Nieprzestrzeganie przepisów ust. 4 może być powodem do przyznania walkoweru, o ile zastrzeżenia zgłoszono sędziemu przed rozpoczęciem zawodów.
5. W rozgrywkach obowiązkowe jest używanie przez zawodników ochraniaczy na golenie.
6. Zawodnicy wpisani do protokołu z zawodów muszą posiadać aktualne badania lekarskie, potwierdzone w książeczce zdrowia zawodnika lub zaświadczeniu. Badanie lekarskie jest ważne przez okres sześciu miesięcy, licząc od daty badania. Kapitan i kierownik drużyny odpowiadają za wpisanie do protokołu zawodów zawodników zdolnych do gry, uprawnionych przez lekarza.
(Przyjmuje się, że ważność badania upływa w dniu poprzedzającym półroczny okres, czyli np. badanie wykonane 15 marca jest ważne do 14 września włącznie. W przypadku określenia terminu wykonania następnego badania, termin ważności badania upływa we wskazanym dniu, tzn. jeśli jako termin następnego badania wskazana została data np. 15 września, to w dniu 15 września badanie jest jeszcze ważne).
7. Kluby będące gospodarzami zawodów, obowiązane są zapewnić: egzemplarz sprawozdania z zawodów i 3 egzemplarze załącznika do sprawozdania. Do załącznika sędzia zawodów wpisze nazwiska zawodników ukaranych żółtymi i czerwonymi kartkami, zmiany zawodników i skrótowy opis innych uwag dyscyplinarnych (np. zakłócenia porządku, osoby usunięte z ławki rezerwowych), jakie później zamieści w sprawozdaniu. Kierownicy drużyn muszą potwierdzić odbiór wypełnionych załączników własnoręcznym podpisem po zakończeniu zawodów. Mają jednocześnie prawo wnieść tam swoje zastrzeżenia, dotyczące ukarania przez sędziego niewłaściwego zawodnika lub zasadności nałożonych przez niego kar.
8. Co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zawodów, kierownicy drużyn obowiązani są do wręczenia sędziemu wypełnionych składów zespołów na sprawozdaniu z zawodów z wyszczególnieniem imion i nazwisk, numerów koszulek zawodników i dat urodzenia oraz imion i nazwisk osób uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych wraz z ich funkcjami (w przypadku trenera, dodatkowo numer licencji trenerskiej). Zaleca się wypełnianie tego dokumentu drukowanymi literami. Protokół podpisują: kierownik drużyny oraz kapitan, którzy są odpowiedzialni za prawdziwość danych. Za przestrzeganie tych zapisów czyni się odpowiedzialnymi sędziów i kierowników drużyn. Za posiadanie druków protokołów (składów drużyn) odpowiedzialni są kierownicy drużyn, niezależnie od tego czy są gospodarzami czy gośćmi.
9. Do składu drużyny w protokole można wpisać mniej niż 11 zawodników, jednak nie mniej niż 7. Jeżeli drużyna rozpoczyna grę z mniejszą liczbą zawodników niż 11 (jednak nie mniejszą niż 7), to skład drużyny może być uzupełniony do 11 zawodników jedynie zawodnikami, którzy są wpisani do składu w protokole z zawodów.
10. Zawodnik uczestniczący w spotkaniach mistrzowskich lub pucharowych musi przedstawić na żądanie sędziego ważny dokument tożsamości lub inny ważny dokument z aktualną fotografią.
11. Brak okazania dokumentu, o którym mowa w ust. 10 przed rozpoczęciem meczu czyni zawodnika nieuprawnionym do gry i powoduje niedopuszczenie go do zawodów.
12. Okazanie dokumentu, o którym mowa w ust. 10 w przerwie, bądź po meczu zobowiązuje sędziego do opisania spornej sytuacji w protokóle, a decyzje, co do ewentualnej weryfikacji spotkania, wiążące się również z brakiem jednoznacznej możliwości stwierdzenia tożsamości podejmuje właściwy organ prowadzący rozgrywki.
13. Żądanie sprawdzenia tożsamości zawodników biorących udział w zawodach, przysługuje wyłącznie kapitanowi drużyny. Fakt sprawdzania tożsamości zawodników drużyny przeciwnej musi być bezwzględnie zgłoszony sędziemu głównemu zawodów przez kapitana drużyny przed zawodami, w czasie pierwszej lub drugiej połowy gry, najpóźniej przed ostatnim gwizdkiem kończącym zawody. Sprawdzanie tożsamości zawodników może dotyczyć wyłącznie tych zawodników, którzy w chwili zgłaszania żądania przebywają na płycie boiska.
W przypadku zgłaszania żądania w przerwie między pierwszą a drugą połową meczu sprawdzanie może dotyczyć zawodników, którzy będą występować na boisku w drugiej połowie i zawodników rezerwowych, którzy wpisani do protokołu przebywają na ławce rezerwowych. Po zakończeniu zawodów sędzia nie ma prawa przyjąć protestu odnośnie tożsamości zawodników. Fakt żądania sprawdzenia tożsamości i jego przebieg sędzia obowiązany jest opisać w sprawozdaniu z zawodów od razu w szatni i dać do podpisu kapitanom obu zespołów. Sędzia musi zająć jednoznaczne stanowisko co do tożsamości sprawdzanych zawodników.
14. Sprawdzanie tożsamości może się odbyć przed zawodami, w przerwie zawodów lub po zakończeniu meczu, jeżeli protest w tej sprawie zgłoszony został sędziemu w trakcie drugiej połowy spotkania lub dogrywki, ale przed końcowym gwizdkiem. Sędzia zawodów zobowiązany jest przyjąć zgłoszony przez kapitana protest i poinformować niezwłocznie (w najbliższej przerwie w grze, ale przed zakończeniem zawodów) kapitana drużyny przeciwnej, aby wskazani zawodnicy (również ci, którzy po powiadomieniu kapitana zostaną wykluczeni z gry lub wymienieni na zawodnika rezerwowego) stawili się do sprawdzenia tożsamości do szatni sędziowskiej. Sędzia sprawdza dokumenty tożsamości oprotestowanych zawodników z ich wyglądem (w obecności kapitanów obu drużyn) i tylko i wyłącznie w przypadku wątpliwości sędziego (a nie kapitana) co do tożsamości zawodnika, żąda dodatkowego dokumentu ze zdjęciem. Na podstawie tych dokumentów i dodatkowych pytań musi zająć jednoznaczne stanowisko, czy jest to ten zawodnik czy nie. Swoje stanowisko w tej sprawie wpisuje do sprawozdania z zawodów.
15. W przypadku, gdy zawodnik nie stawi się na kontrolę tożsamości (po uprzednim zgłoszeniu tego faktu kapitanowi jego drużyny), zawodnik zostaje uznany za nieuprawnionego do gry w tym meczu. Zawodnik, jego trener lub kierownik, kapitan zespołu i drużyna ponoszą konsekwencje dyscyplinarne takie same jak za wstawienie do gry zawodnika pod obcym nazwiskiem.
§ 10
1. Zawodnik potwierdzony i uprawniony do gry może brać udział w rozgrywkach mistrzowskich w różnych drużynach swojego klubu, do których został uprawniony.
2. Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
a. jeżeli w jednym terminie gra o mistrzostwo lub puchar drużyna klasy wyższej, pozostali, nie biorący udziału w meczu zawodnicy tej drużyny, mogą brać udział w zawodach klasy niższej;
b. jeżeli drużyna klasy wyższej nie rozgrywa w danym terminie zawodów o mistrzostwo lub puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie. Prawo do gry w drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodnikom dopiero w następnej kolejce (terminie) mistrzostw, nie więcej jednak jak trzech zawodników;
c. zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 spotkań w drużynie wyższej klasy (do liczby rozegranych meczów mistrzowskich zalicza się zawodnikowi występ w meczu bez względu na długość czasu jego obecności na boisku);
d. zawodnik może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, w tym samym terminie, jeżeli w pierwszym spotkaniu grał nie więcej niż połowę czasu gry (przepis ten nie dotyczy bramkarzy).
e. jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy bramkarzy).
f. zawodnik do lat 19 może w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach swego klubu w łącznym wymiarze czasu gry odpowiadającemu jednym zawodom w klasie rozgrywkowej do której został zgłoszony zgodnie z kategorią wiekową, przy założeniu, że w pierwszym meczu wystąpił nie więcej niż połowę czasu gry. Przyjmuje się w zawodach MZPN, że juniorzy i juniorzy młodsi (uprawnieni do gry w drużynie seniorów) mogą w tym samym terminie uczestniczyć w 2 zawodach w łącznym wymiarze czasu gry 90 minut (nie dotyczy to zawodnika po ukończeniu 19. roku życia). Postanowienia pkt e) stosuje się odpowiednio;
g. w przypadku rozgrywek Pucharu Polski ma zastosowanie regulamin dotyczący rozgrywek Pucharu Polski.
3. Postanowienia ust. 2 pkt. abc nie dotyczą juniorów.
4. Juniorzy mogą grać w zespole seniorów po ukończeniu 16. roku życia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydział Gier MZPN może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika – reprezentanta kraju po ukończeniu 15. roku życia w razie uzyskania zgody rodziców lub prawnych opiekunów oraz pozytywnej opinii Komisji Technicznej PZPN i przychodni sportowo-lekarskiej.
§ 11
1. Każda drużyna uczestnicząca w rozgrywkach musi być prowadzona przez trenera bądź instruktora posiadającego ważną dla danej klasy rozgrywkowej licencję trenerską.
2. Zasady przyznawania, odmowy przyznania, przedłużenia, zawieszenia lub pozbawienia licencji uprawniających do prowadzenia zespołów IV ligi oraz niższych klas rozgrywkowych piłki nożnej męskiej, kobiecej, młodzieżowej i dziecięcej określa Uchwała nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 Zarządu PZPN.
3. W przypadku naruszenia przez klub obowiązku prowadzenia zespołu przez trenera lub instruktora nie posiadającego ważnej licencji będą stosowane przez właściwy Wydział Dyscypliny kary dyscyplinarne:
1/ w przypadku klubu IV ligi:
a/ pierwszy mecz - kara pieniężna 1000 zł
b/ drugi mecz - kara pieniężna 2000 zł
c/ trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) na niekorzyść tej drużyny
2/ w przypadku klubu klasy okręgowej:
a/ pierwszy mecz - kara pieniężna 500 zł
b/ drugi mecz - kara pieniężna 1000 zł
c/ trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) na niekorzyść tej drużyny
3/ w przypadku klubu klasy A:
a/ pierwszy mecz - kara pieniężna 250 zł
b/ drugi mecz - kara pieniężna 500 zł
c/ trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) na niekorzyść tej drużyny
4/ w przypadku klubów niższych klas rozgrywkowych:
a/ pierwszy mecz - kara pieniężna 125 zł
b/ drugi mecz - kara pieniężna 250 zł
c/ trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) na niekorzyść tej drużyny
4. Od kar, o których mowa w ust. 3), można odstąpić w uzasadnionych przypadkach (np. choroba szkoleniowca). Od kar można odstąpić również w przypadku, kiedy nieobecność upoważnionego trenera lub instruktora została spowodowana jego odsunięciem przez Wydział Dyscypliny od udziału w zawodach na okres nie dłuższy niż trzy mecze.
6. SĘDZIOWIE
§ 12
1. Do prowadzenia zawodów sędziów wyznacza Kolegium Sędziów MZPN lub właściwe Kolegium Sędziowskie OZPN bądź Podokręgu.
2. Jeżeli wyznaczony do prowadzenia zawodów sędzia związkowy z jakichkolwiek powodów nie stawi się, kapitan drużyny gospodarzy musi co najmniej na 5 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów zawiadomić o tym kapitana drużyny gości, wzywając go do przedstawienia kandydata do prowadzenia spotkania.
3. Kapitanowie obu drużyn uzgadniają między sobą wybór jednego z kandydatów na sędziego. W przypadku, gdy jeden z kandydatów jest sędzią związkowym, przysługuje mu prawo prowadzenia zawodów. W innych przypadkach o wyborze sędziego decyduje losowanie, przeprowadzone w obecności kapitanów obu drużyn.
4. Fakt wyboru sędziego musi być potwierdzony w sprawozdaniu przed rozpoczęciem zawodów własnoręcznymi podpisami kapitanów drużyn. Sprawozdanie sędziowskie z takich zawodów musi być dostarczone organowi prowadzącemu rozgrywki przez gospodarza zawodów w terminie 48 godzin od zakończenia zawodów.
5. Jeżeli z wyznaczonej trójki sędziowskiej nie stawi się sędzia główny, jego funkcję automatycznie przejmuje sędzia asystent nr 1, uprzednio wytypowany przez Kolegium Sędziów albo sędzia techniczny, jeżeli został wyznaczony. Prowadzenie zawodów bez sędziów asystentów lub z jednym sędzią asystentem jest niedopuszczalne. W przypadku niestawienia się związkowych sędziów asystentów lub jednego z nich, kapitan drużyny gospodarzy zobowiązany jest przedstawić sędziemu kandydatów na sędziów asystentów.
6. Każde zawody mistrzowskie lub pucharowe – niezależnie od sposobu wyznaczenia sędziego zastępczego i niezależnie od zaistniałych opóźnień lub niezgodności - muszą być rozegrane jako mistrzowskie lub pucharowe, pod rygorem walkoweru, a jakakolwiek umowa kapitanów drużyn, że rozgrywają je jako towarzyskie, jest nieważna.
7. Jeżeli sędzia dał sygnał zakończenia zawodów na skutek niestawienia się w przepisowym czasie na boisku jednej z drużyn lub obydwu drużyn, a po tym fakcie stawiają się one w komplecie do rozegrania zawodów, to sędzia zobowiązany jest te zawody prowadzić. Fakt spóźnienia się drużyn lub drużyny sędzia powinien odnotować w sprawozdaniu z zawodów. Podejmując decyzję o prowadzeniu zawodów w opóźnionym czasie sędzia powinien uwzględnić porę dnia (czy zaistniałe opóźnienie pozwoli zakończyć zawody w normalnym czasie gry). Ponadto podejmując decyzję prowadzenia zawodów sędzia winien mieć na uwadze konieczność ewentualnego rozegrania w danym dniu na tym samym boisku innych zawodów przewidzianych terminarzem.
8. Sędzia zawodów przed meczem musi otrzymać do wglądu następujące dokumenty:
a. protokół weryfikacji boiska, na którym ma być rozegrany mecz. Jeśli weryfikacja jest nieważna, nie obejmuje danej klasy rozgrywkowej lub gospodarze jej nie przedstawią, sędziemu nie wolno prowadzić meczu (w wyjątkowych sytuacjach, np. w związku z decyzją organu prowadzącego rozgrywki, zawody mistrzowskie mogą się odbyć na boisku zweryfikowanym dla niższej klasy);
b. protokoły wypełnione przez oba zespoły, z czytelnymi podpisami kapitanów i kierowników pod składami swoich drużyn oraz z czytelnie wpisanymi do załącznika imionami i nazwiskami osób towarzyszących drużynie i siedzących na ławce rezerwowych;
c. książeczki zdrowia, karty zdrowia lub zaświadczenia lekarskie zawodników. Sędzia musi sprawdzić przed meczem ważność zaświadczeń wszystkich zawodników biorących udział w zawodach. W przypadku braku ważnego badania – sędzia nie dopuszcza takiego zawodnika do gry i fakt ten odnotowuje w sprawozdaniu z zawodów;
d. aktualne karty zawodnicze lub inne dokumenty określone w § 9 pkt. 10 niniejszego regulaminu;
e. dokument poświadczający posiadanie stosownych uprawnień do sprawowania opieki medycznej przez osobę pełniącą tę funkcję na danych zawodach;
f. licencje trenerów prowadzących drużyny (obowiązkiem trenera jest przebywanie na ławce zawodników rezerwowych podczas zawodów, o ile nie zostanie usunięty dyscyplinarnie).
9. Sędzia zawodów ma obowiązek sprawdzenia obecności przedstawiciela służby zdrowia na zawodach, odnotowania w sprawozdaniu z zawodów faktu jego obecności, nieobecności lub złej pracy (np. nie miał niezbędnego wyposażenia, nie dokładał należytej staranności w niesieniu pomocy). W przypadku braku opieki medycznej w razie jakiegokolwiek wypadku pełną odpowiedzialność ponosi organizator zawodów.
10. Sędziom delegowanym na zawody, kluby wypłacają ekwiwalent na podstawie delegacji wystawionej przez właściwe Kolegium Sędziów lub Wydział Sędziowski, zgodnie z przepisami ustalonymi przez PZPN oraz odprowadzają podatek do właściwego dla siedziby klubu Urzędu Skarbowego. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, klub jest zobowiązany przesłać (zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych) sędziemu PIT określający wysokość jego dochodów oraz potrąconego podatku.
11. W przypadku nierozegrania zawodów z różnych względów, przybyłym sędziom przysługuje zwrot kosztów podróży i diet oraz 50 % ekwiwalentu.
12. Sędziowie zobowiązani są sporządzić kompletny formularz Sprawozdania Sędziego z zawodów w systemie Extranet w terminie 24 godzin od zakończenia spotkania. W sytuacji rozgrywania kolejek ligowych systemem sobota/niedziela - środa - sobota/niedziela, sędzia jest zobowiązany wypełnić formularz Sprawozdania Sędziego z zawodów w systemie Extranet niezwłocznie po zakończeniu spotkania. Oryginalne egzemplarze Sprawozdania muszą być wysłane w terminie 10 dni listem poleconym priorytetowym bądź dostarczone osobiście do organu prowadzącego rozgrywki.
W przypadku czerwonych kartek bądź innych istotnych wydarzeń zaistniałych w trakcie zawodów – oryginalne Sprawozdania muszą być dostarczone do organu prowadzącego rozgrywki w ciągu 48 godzin: osobiście, bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faksu.
Sędziowie, zgodnie z Uchwałą Zarządu PZPN nr III/50 z 19.03.2014 r., mają obowiązek wprowadzenia do systemu Extranet wyniku meczu w ciągu 15 minut po jego zakończeniu.
13. W przypadku nieuregulowania przez klub ekwiwalentu sędziemu bezpośrednio po zawodach, właściwy organ dyscyplinarny nakłada na winny klub karę finansową.
7. ZASADY ROZGRYWEK
§ 13
1. Rozgrywki na terenie działania Małopolskiego Związku Piłki Nożnej prowadzi Wydział Gier MZPN. Zarząd MZPN upoważnia do prowadzenia wybranych grup poszczególne Komisje Gier w Okręgach i Podokręgach według przypisania, jak w pkt.2.
2. W sezonie 2015/2016 w Małopolskim Związku Piłki Nożnej obowiązują niżej wymienione struktury klas rozgrywkowych według przynależności terytorialnej oraz ilość zespołów w danej klasie rozgrywkowej:
a) IV liga zachodnia – 16 drużyn
- kluby sportowe z podokręgów Kraków, Myślenice, Olkusz i Wieliczka oraz podokręgów Małopolski zachodniej. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN w Krakowie.
b) IV liga wschodnia – 16 drużyn
- kluby sportowe z OZPN Nowy Sącz, podokręgów Gorlice, Limanowa i Podhale oraz TOZPN Tarnów i podokręgów Bochnia, Brzesko, Żabno. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier OZPN w Nowy Sączu.
c) Klasa Okręgowa Kraków I – 14 drużyn
- kluby sportowe z Podokręgów Kraków i Olkusz. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN w Krakowie.
d) Klasa Okręgowa Kraków II – 14 drużyn
- kluby sportowe z Podokręgów Kraków, Myślenice i Wieliczka. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN w Krakowie.
e) Klasa Okręgowa Kraków III - 14 drużyn
- kluby sportowe z Podokręgów Myślenice i Wieliczka. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN w Krakowie.
Po zakończeniu sezonu 2015/2016 w klasach okręgowych jw. podziału drużyn dokonuje Wydział Gier MZPN.
f) Klasa Okręgowa, gr. zachodnia- 16 drużyn;
- kluby sportowe z Podokręgów Wadowice, Oświęcim, Chrzanów. Prowadzący rozgrywki – Komisja Gier Podokręgu Wadowice.
g) Klasa Okręgowa Nowy Sącz – 16 drużyn;
- kluby sportowe z OZPN Nowy Sącz oraz Podokręgów Gorlice, Limanowa, Podhale. Prowadzący rozgrywki - Wydział Gier OZPN Nowy Sącz.
h) Klasa Okręgowa Tarnów, gr. 1 i gr. 2 – dwie grupy po 14 drużyn;
- kluby sportowe z TOZPN Tarnów oraz Podokręgów Bochnia, Brzesko, Żabno. Prowadzący rozgrywki - Komisja Gier TOZPN w Tarnowie.
i) Klasa A – ilość grup i drużyn w grupie według ustaleń Zarządów OZPN i Podokręgów, a te podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu MZPN w Krakowie. Prowadzący rozgrywki – Komisje Gier poszczególnych OZPN i Podokręgów PN.
j) Klasy B i C – ilość grup i drużyn w grupie według ustaleń Zarządów OZPN i Podokręgów, a te podlegają zatwierdzeniu przez Zarząd Okręgowego ZPN bądź Zarząd Podokręgu danych struktur regionalnych. Prowadzący rozgrywki – Komisje Gier poszczególnych OZPN i Podokręgów PN.
3. MZPN, Okręgi i Podokręgi prowadzą rozgrywki w oparciu wyłącznie o niniejszy regulamin i stosowne przepisy PZPN.
4. Zarządy Okręgów i Podokręgów PN ustalają dla swoich rozgrywek seniorów ilość awansujących drużyn w klasie B i C oraz ilość miejsc spadkowych w klasach A i B.
5. W rozgrywkach mistrzowskich w danej klasie rozgrywkowej może brać udział tylko jedna drużyna tego samego klubu.
6. Zawody rozgrywane są systemem mecz i rewanż (każda drużyna rozgrywa po dwa spotkania z pozostałymi drużynami – u siebie jako gospodarz i u przeciwnika, jako gość).
7. W zawodach seniorów czas trwania zawodów wynosi 2 x 45 minut z przerwą trwająca nie dłużej niż 15 minut.
8. Gry mistrzowskie punktuje się następująco:
a. za zwycięstwo drużyna otrzymuje - 3 punkty,
b. za mecz nierozstrzygnięty (remis) - 1 punkt,
c. za przegrany mecz - 0 punktów.
9. Drużyny seniorów biorące udział w meczach mistrzowskich są uprawnione do wymiany 4 zawodników. Wejście zawodnika rezerwowego na boisko może mieć miejsce przy linii środkowej, w czasie przerwy w grze. Zmiany zawodników należy zgłaszać u sędziego asystenta z czerwoną chorągiewką wręczając mu kartkę z nazwiskiem i numerem zawodnika schodzącego i wchodzącego, minutę, w której następuje zmiana oraz nazwę drużyny. Obowiązek zabezpieczenia kartek na zmianę należy do kierownika drużyny.
10. Zawodnicy uczestniczący w zawodach seniorów mogą grać w dowolnym obuwiu piłkarskim.
§ 14
1. Zawody mistrzowskie rozgrywane są w terminach ustalonych przez WG MZPN, OZPN lub Podokręgu i podanych do wiadomości zainteresowanym w oficjalnym terminarzu rozgrywek. Zastrzega się możliwość zmiany terminarza w przypadku decyzji właściwych organów licencyjnych, dyscyplinarnych i innych Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, OZPN i Podokręgów w sprawach dotyczących uczestnictwa klubów w rozgrywkach.
2. W wyjątkowych sytuacjach, wynikających z decyzji organu administracyjnego, sądowego lub związkowego, lub innych nadzwyczajnych okoliczności, organ prowadzący rozgrywki może wyznaczyć obligatoryjny termin rozegrania zawodów.
3. Na podstawie terminarza – kluby pełniące rolę gospodarza zawodów zobowiązane są ustalić konkretne daty, godziny i miejsca rozpoczęcia zawodów w całej rundzie i przesłać na piśmie (listem poleconym, faksem lub e-mailem) – w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem rundy rozgrywkowej do właściwego Wydziału/Komisji Gier. Przyjmuje się, że opublikowanie terminarza rozgrywek na oficjalnej stronie internetowej MZPN (www.mzpnkrakow.pl), OZPN lub Podokręgu jest obowiązujące, a zamieszczone tam terminy rozgrywania meczów są wiążące dla zainteresowanych klubów.
4. W przypadku nieprzesłania informacji o terminie i miejscu rozegrania zawodów przeciwnikowi zgodnie z ust. 3 niniejszego paragrafu - jest on zobowiązany do pisemnego powiadomienia organu prowadzącego rozgrywki o zaistniałym fakcie na 7 dni przed terminem kolejki.
5. W takiej sytuacji właściwy Wydział/Komisja Gier najpóźniej na 5 dni przed terminem kolejki wyznacza z urzędu dokładną datę rozegrania takich zawodów (miejscem ich rozegrania będzie boisko drużyny występującej w roli gospodarza).
6. Zmiana terminu meczu wyznaczonego w sposób opisany w ust. 5 może nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w ust. 14 niniejszego paragrafu. Nierozegranie zawodów w terminie wyznaczonym przez organ prowadzący rozgrywki będzie skutkowało walkowerem przeciwko drużynie gospodarzy.
7. Najwcześniejszą godziną rozpoczęcia spotkania może być godzina 11.00. Jeżeli termin zawodów przypada na „dzień roboczy”, zawody nie mogą rozpocząć się wcześniej niż o godzinie 15.00.
8. Wydział/Komisja Gier może w uzasadnionych przypadkach wyznaczyć jednakowy dla wszystkich drużyn termin rozgrywania początkowych kolejek rundy jesiennej lub wiosennej.
9. Organ prowadzący rozgrywki wyznacza obligatoryjny termin rozegrania ostatniej kolejki sezonu rozgrywkowego, a w uzasadnionych przypadkach może wyznaczyć obligatoryjny termin rozegrania meczów ostatnich dwóch kolejek. Organ prowadzący rozgrywki może za zgodą obu klubów ustalić inny termin rozegrania poszczególnych meczów w tych kolejkach, ale tylko wcześniejszy niż uprzednio wyznaczony.
10. W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych organ prowadzący rozgrywki ma prawo wyznaczyć rozegranie awansem kolejek z rundy wiosennej.
11. Klub będący gospodarzem zawodów ma prawo nie później niż na 14 dni przed wcześniej wyznaczonym terminem (liczy się data wpływu pisma do Wydziału/Komisji Gier) zmienić datę zawodów bez zgody przeciwnika (z obowiązkiem jego pisemnego powiadomienia). Zmiana ta może dotyczyć tylko tego samego terminu rozgrywkowego.
12. W przypadku innym niż w pkt. 11, terminy zawodów mogą być zmienione na prośbę jednego z klubów, wniesioną pisemnie do Wydziału/Komisji Gier. Klub zwracający się o zmianę terminu, obowiązany jest wskazać przyczynę, zaproponować nowy termin i godzinę rozegrania zawodów oraz uzyskać zgodę przeciwnika (na piśmie). Wystąpienia o zmianę terminu bez zgody przeciwnika – nie będą rozpatrywane.
W przypadku zmiany daty lub godziny spotkania w terminie krótszym niż 14 dni przed meczem klub wnioskujący zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości określonej - stosowną uchwałą Zarządu MZPN - dla poszczególnych klas rozgrywkowych, na konto MZPN, OZPN lub Podokręgu.
Wystąpienie o zmianę terminu bez dokonania opłaty regulaminowej organ prowadzący pozostawia bez rozpatrzenia.
13. Zmieniony termin nie może przypadać w żadnym przypadku po zakończeniu rozgrywek lub wyznaczonych już terminach obligatoryjnych.
14. W uzasadnionych wypadkach Wydział/Komisja Gier może dokonać zmiany terminu z urzędu lub ogłosić zakaz gry.
15. Powołanie do reprezentacji Związku Piłki Nożnej, a także na zgrupowanie szkoleniowe więcej niż trzech zawodników jednego klubu (bądź co najmniej dwóch zawodników młodzieżowców uprawnionych do gry w klubie do rozgrywek seniorów) może stanowić podstawę do przełożenia zawodów na inny wyznaczony przez właściwy organ prowadzący rozgrywki termin, na wniosek zainteresowanego klubu lub Wydziału Szkolenia.
a/ zawodnik powołany reprezentacji, o której mowa w ust. 15 lub na zgrupowanie szkoleniowe, zobowiązany jest do stawienia się w ustalonym czasie na zgrupowanie;
b/ klub, z którego zawodnik został powołany do kadry, nie jest uprawniony do podejmowania decyzji o zwolnieniu zawodnika ze zgrupowania kadry; c/ zawodnik powołany do reprezentacji ZPN, a także na zgrupowanie szkoleniowe, ale w nich nie uczestniczący bez zgody kierownictwa Związku lub lekarza kadry, nie może brać udziału w najbliższych zawodach mistrzowskich, pod rygorem orzeczenia walkoweru.
16. Kluby są zobowiązane uzyskać zgodę organu prowadzącego rozgrywki na organizowanie międzynarodowych spotkań w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich. Bez zgody organu prowadzącego rozgrywki kluby nie mogą uczestniczyć w jakichkolwiek towarzyskich spotkaniach międzynarodowych, jeżeli kolidują one z terminami spotkań mistrzowskich.
17. Jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców – wówczas to spotkanie należy dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy przyczyną nierozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.) należy, gdy pozwalają na to warunki, spotkanie dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym.
18. Do podjęcia decyzji w sprawie dokończenia (rozegrania) meczu i ustalenia terminu upoważniony jest właściwy Wydział/Komisja Gier.
19. W przypadku podjęcia przez właściwe organy Związku decyzji o rozegraniu w nowym terminie zawodów, które nie mogły zostać rozegrane w pierwotnie wyznaczonym terminie z przyczyn określonych w pkt. 17, dla zawodów rozgrywanych w nowym terminie stosuje się wszystkie zasady określone przepisami PZPN.
20. W przypadku podjęcia decyzji przez właściwe organy Związku o dokończeniu zawodów przerwanych przed upływem regulaminowego czasu gry – zawody dokańczane w nowym terminie są rozgrywane przy zachowaniu następujących zasad:
a) gra zostaje wznowiona od minuty, w której nastąpiło przerwanie zawodów, z zaliczeniem wyniku uzyskanego do momentu przerwania zawodów;
b) zespoły przystępują do dokańczania zawodów w składach liczbowych z uwzględnieniem wykluczeń dokonanych w zawodach przerwanych;
c) w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami, którzy:
- opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki lub w wyniku zmiany;
- nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów;
- odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu ilości kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub z innych przyczyn.
d) zawodnik, który od początku rozgrywek do dnia dokańczania zawodów, otrzymał ilość kartek powodującą obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji lub na którego nałożono obowiązek odbycia kary dyskwalifikacji z innych przyczyn, nie może odbyć tej kary w dokończonych zawodach.
21. Sobota i niedziela lub środa ustalone w terminarzach - traktowane są jako jeden termin rozgrywkowy. W wyjątkowych przypadkach - tylko za zgodą obu zainteresowanych drużyn - mecze mogą zostać rozegrane 1 dzień przed lub 1 dzień po terminie.
22. Wszystkie zawody rozegrane dzień po dniu należy uważać za jeden termin, niezależnie od tego czy zawody będą rozegrane zgodnie z terminarzem, czy też zostaną przełożone w toku rozgrywek.
§ 15
1. Drużyna klubu, która przed rozpoczęciem lub w trakcie trwania rozgrywek mistrzowskich zrezygnuje z dalszego uczestnictwa, musi być przesunięta w następnym cyklu rozgrywek niżej o dwie klasy rozgrywkowe.
2. Drużyna klubu, która w trakcie rozgrywek nie rozegra z własnej winy trzech wyznaczonych spotkań mistrzowskich, zostanie automatycznie i niezależnie od sankcji finansowych wycofana z dalszych rozgrywek i od następnego sezonu przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na ilość zdobytych punktów.
3. Zawody weryfikuje organ prowadzący dane rozgrywki.
4. Weryfikację spotkań drużyn wycofanych przeprowadza się następująco:
a. w przypadku rozegrania mniej niż 50 % spotkań, anuluje się wyniki dotychczasowych spotkań tej drużyny,
b. w przypadku rozegrania 50 % lub więcej spotkań, zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych nierozegranych meczach przyznaje się walkowery dla przeciwników, a drużyny wycofane zostaną sklasyfikowane na ostatnich miejscach w tabeli końcowej.
5. Zawody należy zweryfikować jako przegrane walkowerem 0:3 na niekorzyść:
a. drużyny zawieszonej w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i zawodach, zgodnie z § 22 Uchwały nr IX/140 z dni 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną;
b. drużyny, która z własnej winy nie staje do zawodów lub spóźni się więcej niż 15 minut z zastrzeżeniem art. 5 pkt. 37 Postanowień Polskiego Związku Piłki Nożnej do Przepisów Gry w Piłkę Nożną, wydanie 2015/2016;
c. drużyny, która nie przygotowała boiska do gry stosownie do postanowień § 6 ust. 3 i 5 Uchwały nr IX/140 z dni 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną;
d. drużyny gospodarza, jeżeli nie dostarczy do gry przepisowej piłki lub w razie uszkodzenia nie zastąpi jej w realnym czasie inną przepisową piłką z zastrzeżeniem art. 2 pkt. 10-11 Postanowień
Polskiego Związku Piłki Nożnej, do Przepisów gry w piłkę nożną, wydanie 2015/2016;
e. drużyny gospodarza w przypadku, gdy na boisko wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego jej wtargnięcia;
f. drużyny, która nie zgodzi się na prowadzenie zawodów przez sędziego wyznaczonego zgodnie z przepisami;
g. drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony do gry albo potwierdzony lub uprawniony na podstawie przedłożonych przez klub niewiarygodnych dokumentów;
h. drużyny, w której brał udział zawodnik nieuprawniony z tytułu przepisów o opiece lekarskiej, o których mowa w § 24 Uchwały nr IX/140 z dni 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną;
i. drużyny, która przed zakończeniem zawodów opuści boisko do gry, lub w której liczba zawodników będzie mniejsza niż 7;
j. drużyny, której zawodnik, członek kierownictwa lub trener, w czasie zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, które z tego powodu zostały przerwane;
k. drużyny, której kibic przed lub w czasie trwania zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody, a zawody z tego powodu zostały przerwane;
l. drużyny, której kibice wtargnęli na pole gry i z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry;
m. drużyny, której zawodnik wykluczony z gry przez sędziego nie opuścił boiska w ciągu 2 minut;
n. drużyny, która nie dostarczy sędziemu sprawozdania z meczu, zawierającego skład zawodników, wraz z załącznikiem;
o. drużyny, w składzie której występowało co najmniej 2 zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania się badaniom;
p. drużyny, w składzie której brał udział zawodnik powołany na zgrupowanie kadry narodowej lub jakiejkolwiek reprezentacji Związku Piłki Nożnej, ale w nim nie uczestniczący bez zgody lekarza kadry lub właściwego Wydziału Szkolenia, również z uwzględnieniem treści § 20 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (z późniejszymi zmianami);
q. drużyny, której trener prowadził zespół podczas rozgrywek mistrzowskich w trzecim i kolejnych meczach nie posiadając ważnej licencji trenerskiej po uprzednim, dwukrotnym orzeczeniu kary finansowej przez właściwy Wydział Dyscypliny zgodnie z postanowieniami Uchwały nr VI/116 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów IV ligi mężczyzn, I ligi kobiet, I ligi futsalu mężczyzn i kobiet oraz niższych lig i klas rozgrywkowych piłki nożnej seniorów, seniorek, młodzieżowych i dziecięcych;
r. drużyny, której kibice, swoim zachowaniem, spowodowali przerwanie meczu i z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry;
s. drużyny, w której, z winy klubu, w ciągu całego meczu lub jego części wystąpiła mniejsza od wymaganej liczba zawodników młodzieżowych;
t) drużyny, w której w ciągu całego meczu lub jego części wystąpiła równocześnie na boisku większa od dozwolonej liczba zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej.
6. W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 5 pkt s), od uznania winy klubu należy odstąpić w sytuacjach losowych, w których nie można dokonać wymiany zawodnika młodzieżowego na innego zawodnika młodzieżowego (np. kontuzja po wyczerpaniu limitu zmian) bądź w przypadku gdy drużyna rozpoczyna bądź kontynuuje grę w pomniejszonym o wymaganą liczbę zawodników młodzieżowych składzie osobowym.
7. W przypadku naruszenia przepisów przez obie drużyny zostaną one ukarane obustronnym walkowerem.
8. W przypadku uzyskania przez przeciwnika wyniku korzystniejszego aniżeli walkower - utrzymuje się wynik uzyskany na boisku z pozbawieniem zdobytych bramek drużyny ukaranej.
9. Klub ukarany winien być powiadomiony o utracie punktów w ciągu 7 dni od daty podjęcia tej decyzji.
10. W przypadku niestawienia się drużyny piłkarskiej na zawody mistrzowskie winna drużyna zostaje ukarana karą finansową w wysokości:
- w IV lidze 1000 zł
- w klasie okręgowej 600 zł
- w klasie A 300 zł
- w klasie B 200 zł
- w klasie C 200 zł
11. Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z zasadami fair play, etyki sportowej i uczciwej rywalizacji, stwierdzona w czasie rozgrywek o mistrzostwo danej klasy rozgrywkowej lub o puchar, przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku - spowoduje, przy uwzględnieniu sprawozdania obserwatora lub innego przedstawiciela ZPN wszczęcie przez właściwy organ prowadzący postępowania dyscyplinarnego i wymierzenie kar określonych w regulaminie dyscyplinarnym PZPN.
12. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od zweryfikowania zawodów jako przegranych 0:3 na niekorzyść drużyny gospodarza z przyczyn wiążących się z naruszeniem zasad bezpieczeństwa i porządku na obiektach piłkarskich.
13. W przypadku, gdy drużyna gości naruszy przepisy § 15 ust. 5 pkt b) lub i), organ prowadzący rozgrywki może jej nakazać zwrócenie wydatków poniesionych przez gospodarza oraz odszkodowania za utracony udokumentowany dochód z nieodbytych zawodów.
14. Kluby zawieszone w prawach członkowskich lub w prawach uczestnictwa w rozgrywkach i zawodach nie mogą brać udziału w żadnych spotkaniach piłki nożnej, a rozgrywanie spotkań z ich drużynami będzie karane. Spotkania mistrzowskie wyznaczane w okresowym zawieszeniu klubu należy zweryfikować jako walkowery dla przeciwnika, natomiast w przypadku zawieszenia klubu do końca rozgrywek obowiązuje stosowanie zasad § 15 ust. 4.
8. OBOWIĄZKI GOSPODARZA ZAWODÓW
§ 16
1. Organizator zawodów jest zobowiązany do przestrzegania wymogów określonych w Ustawie z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych oraz przepisów związkowych z zakresu bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich.
2. Każdy klub jest odpowiedzialny za działalność swoich przedstawicieli, zawodników, działaczy, trenerów, instruktorów i zawodników oraz za utrzymanie porządku i spokoju w obrębie obiektu sportowego przed rozpoczęciem zawodów, w czasie ich trwania i po ich zakończeniu.
3. Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa polega na:
a/ zapewnieniu pełnej ochrony i poszanowania godności osobistej sędziom, trenerom, działaczom i zawodnikom;
b/ wyznaczeniu odpowiedniej ilości porządkowych z opaskami o wyraźnych numerach, którzy mają czuwać nad zachowaniem się publiczności, a w razie potrzeby usuwać widzów naruszających ład i spokój na obiekcie sportowym;
c/ umieszczeniu przy wejściu na obiekt sportowy regulaminu obiektu sportowego zgodnie z wymogami o bezpieczeństwie imprez masowych;
d/ zapewnieniu odpowiednich warunków do pracy dziennikarzom, sprawozdawcom radiowym i telewizyjnym, fotoreporterom i obsłudze technicznej, a także przedstawicielom policji;
e/ zapewnieniu odpowiednich miejsc dla osób towarzyszących oficjalnie drużynom, delegatom, obserwatorom oficjalnie skierowanym na zawody oraz innym uprawnionym osobom;
f/ zapewnieniu ochrony pojazdów osób, wymienionych w pkt e)
9. OPIEKA ZDROWOTNA
§ 17
1. Zawodnicy uprawiający piłkę nożną mają prawo do stałej opieki zdrowotnej, a zarazem są obowiązani:
a/ poddać się wszechstronnemu badaniu lekarskiemu przed podpisaniem pierwszego zgłoszenia do klubu, przy czym decyzja odnośnie dopuszczenia do uprawiania sportu piłki nożnej musi być odnotowana na karcie zgłoszenia oraz w wydanej zawodnikowi karcie badań lekarskich według obowiązującego wzoru;
b/ przeprowadzać okresowe badania lekarskie, których wyniki są odnotowywane w karcie badań lekarskich.
2. Zawodnicy piłki nożnej są obowiązani poddać się badaniom kontrolnym w odstępach nie dłuższych niż półrocznych, o ile lekarz nie ustali wcześniejszego terminu przeprowadzenia badań.
3. W spotkaniach piłki nożnej mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy legitymujący się aktualnie pozytywnym wynikiem badań, wpisanym do karty badań lekarskich.
Zaświadczenie lekarskie zawodnika zawiera nazwisko i imię, datę urodzenia, Pesel, orzeczenie i winno być ostemplowane przez lekarza przeprowadzającego badania i zawierać datę badania i podpis lekarza.
4. Badania lekarskie powinny być przeprowadzane przez poradnie medycyny sportowej.
5. Gospodarz zawodów zobowiązany jest do zapewnienia podczas całego meczu opieki medycznej w osobach: lekarza, pielęgniarki lub ratownika medycznego (posiadającego uprawnienia wynikające z Ustawy o ratownictwie medycznym) oraz przenośnej apteczki i noszy wraz z ich obsługą. Obecność swoją na zawodach przedstawiciel opieki medycznej – potwierdza przed zawodami własnoręcznym czytelnym podpisem na załączniku do zawodów, który składa sędziemu zawodów. Brak opieki medycznej lub noszy wraz z obsługą na zawodach spowoduje ukaranie gospodarzy karą finansową w wysokości:
- IV liga 200 zł
- klasa okręgowa 150 zł
- pozostałe klasy 100 zł
6. Funkcji opieki medycznej nie może sprawować zawodnik wpisany do protokołu z zawodów.
7. Gospodarz jest obowiązany zapewnić odpowiedni środek lokomocji, jeżeli zaistnieje konieczność odwiezienia do szpitala zawodnika lub innej osoby.
8. W przypadku odniesionej kontuzji zawodnik zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego dopuszczającego go do gry.
9. Zawodnikom przysługuje prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu piłki nożnej. Obowiązek ubezpieczenia zawodnika spoczywa na klubie, który zawodnik reprezentuje w meczach rozgrywanych przez drużynę tego klubu. Organ prowadzący rozgrywki nie ponosi odpowiedzialności za wypadki zaistniałe przed, w czasie i po zawodach organizowanych przez kluby.
10. SPRAWY DYSCYPLINARNE
§ 18
1. Za wykroczenia i przewinienia klubów, ich zawodników, trenerów, członków sztabu medycznego, działaczy i kibiców oraz sędziów, obserwatorów i delegatów stosuje się kary zawarte w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i Regulaminie Rozgrywek MZPN.
2. Karom podlega także klub przyjezdny w przypadku niewłaściwego zachowania się kibiców przyjezdnych w związku z zawodami, w wyniku czego doszło do naruszenia porządku.
3. Kluby posiadające drużyny seniorów w różnych klasach rozgrywkowych obowiązane są prowadzić na podstawie załączników do sprawozdań meczowych, szczegółową ewidencję żółtych i czerwonych kartek z meczów mistrzowskich. Ewidencję kartek należy prowadzić oddzielnie dla każdej klasy rozgrywkowej oraz Pucharu Polski.
4. Zawodnik, który w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany w rozgrywkach IV ligi i niższych klas karą pieniężną lub dyskwalifikacji według tabeli:
Nr żółtej kartki
III liga
IV liga
Klasa
okręgowa
Klasa A
Klasa B
Klasa C
3
100
70
40
35
30
25
4
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
6
200
105
75
60
55
40
8
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
1 mecz
dyskwalifikacji
9
300
135
95
80
70
60
12
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze dyskwalifikacji
2 mecze dyskwalifikacji
2 mecze dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
16, 20, 24 itd.
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
2 mecze
dyskwalifikacji
4a. Jeżeli co najmniej 5 zawodników jednej drużyny otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka) w jednym meczu, klub ukaranych zawodników podlega karze pieniężnej w wysokości orzeczonej przez Wydział/Komisję Dyscypliny, nie mniejszej niż 100 zł.
5. Aby zawodnik zobowiązany do zapłaty kary pieniężnej z powodu kolejnych żółtych kartek mógł uczestniczyć w następnym meczu mistrzowskim wpłata za kartki musi zostać dokonana na rzecz organu prowadzącego rozgrywki przed rozpoczęciem tego meczu. Kserokopia dowodu wpłaty musi być niezwłocznie dostarczona organowi prowadzącemu rozgrywki (bezpośrednio, faksem lub drogą elektroniczną). W przypadku braku dowodu wpłaty Wydział/Komisja Gier zweryfikuje zawody jako walkower na niekorzyść danego klubu.
Organ prowadzący rozgrywki może wprowadzić zasadę ryczałtowej opłaty za żółte kartki, którą należy uiścić przed rozpoczęciem każdej rundy rozgrywkowej w wysokości ustalonej przez organ prowadzący rozgrywki. Rozliczenie opłat nastąpi po zakończeniu każdej rundy rozgrywkowej.
6. Zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich lub pucharowych zostanie wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch napomnień (dwie żółte kartki), wlicza się obie żółte kartki do rejestru napomnień zawodnika i ponosi on odpowiedzialność dyscyplinarną z tytułu ogólnej ilości żółtych kartek liczonych od początku sezonu.
7. Z zastrzeżeniem § 18 ust. 8 i 9 zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki, wymierza się automatycznie karę dwóch meczów dyskwalifikacji.
8. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
a/ naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
b/ innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,
- po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
9. Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
a/ pozbawieniu realnej szansy na zdobycie bramki przez przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki ukaranego zawodnika, za które to przewinienie podyktowano rzut karny lub rzut wolny,
b/ pozbawieniu drużyny przeciwnika bramki lub realnej szansy na jej zdobycie, poprzez zagranie piłki ręką, przy czym zagrywającym nie był bramkarz we własnym polu karnym,
c/ pozbawieniu drużyny przeciwnika realnej szansy na zdobycie bramki poprzez zachowanie bramkarza, polegające na zatrzymaniu piłki ręką poza własnym polem karnym, - wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze jednego meczu.
10. Zawodnik, którego sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika i do czasu orzeczenia kary nie może brać udziału w rozgrywkach, w których został wykluczony.
11. Jeżeli osoba, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego, to stosuje się wobec niej odpowiednio przepisy dotyczące wykluczenia zawodnika w wyniku samoistnej czerwonej kartki. Decyzja w tych sprawach należy do właściwego Wydziału Dyscypliny.
12. Organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej właściwej za dane przewinienie związane z grą (automat), jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania zebrano dowody pozwalające jednoznacznie na przyjęcie, że przy udzieleniu ostrzeżenia (żółta kartka) lub wykluczeniu z gry (czerwona kartka) w sposób rażący naruszono przepisy gry w piłkę nożną. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy sędzia udzielił ostrzeżenia (żółta kartka) lub wykluczył z gry (czerwona kartka) niewłaściwego zawodnika. W razie odstąpienia od wymierzenia właściwej kary dyscyplinarnej (z automatu), organ dyscyplinarny wymierza karę zawodnikowi, który dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego, adekwatną do stopnia naruszenia.
13. Organ dyscyplinarny może orzec karę za przewinienie związane z grą w przypadku, jeżeli zawodnik dopuścił się szczególnie ciężkiego czynu podlegającego karze wykluczenia z gry (czerwona kartka), który nie został dostrzeżony przez sędziego. Podstawą rozstrzygnięcia organu dyscyplinarnego w sprawach, o których mowa powyżej może być pisemne sprawozdanie obserwatora lub delegata, zapis wideo z przebiegu meczu lub załącznik do sprawozdania sędziego podpisany przez kierowników i kapitanów obu drużyn.
14. Karę dyskwalifikacji wymierza się: poprzez zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów (górna granica dyskwalifikacji wynosi 10 meczów) oraz czasowo w tygodniach, miesiącach lub latach. W przypadku kary dyskwalifikacji w wymiarze do 6 miesięcy, do okresu jej wykonywania nie wlicza się okresu przerwy między rundami sezonu rozgrywkowego, w którym rozpoczęto jej wykonywanie. Przyjmuje się, iż okres przerwy między rundami trwa od 1 grudnia do 1 marca następnego roku.
15. Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach mistrzowskich, wykonuje się w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której zawodnik grał w chwili popełnienia czynu lub w klasie rozgrywek mistrzowskich, do której zespół awansował, spadł lub został zdegradowany z zastrzeżeniem § 18 ust. 16, 17 i 18.
Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.
16. Jeżeli kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonano w całości lub części w pierwszej rundzie sezonu rozgrywkowego, kara podlega wykonaniu w drugiej rundzie sezonu rozgrywkowego, przy czym wykonanie kary może również nastąpić:
- w innym zespole klubu niż zespół, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli ten inny zespół klubu rozpoczyna rozgrywki wcześniej niż zespół, w którym zawodnikowi wymierzono tę karę, - w innym klubie niż klub, w którym zawodnik grał w chwili
popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli zawodnik pomiędzy pierwszą a drugą rundą danego sezonu rozgrywkowego zmienił przynależność klubową.
17. Z zastrzeżeniem § 18 ust. 18, karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonaną w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek, przy czym § 18 ust. 16 stosuje się odpowiednio.
18. Jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi ostrzeżeniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, kary tej nie wykonuje się w kolejnym sezonie rozgrywkowym; w takim wypadku zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.
Wysokość opłat za 6. i 9. żółtą kartkę wynika z tabeli w pkt. 4. Wysokość opłat za 12., 16., 20 itd. żółtą kartkę została ujęta w Uchwale nr 14/Z/2015 z dnia 23.07.2015 roku Zarządu MZPN w Krakowie w sprawie ustalenia wysokości opłat, kar pieniężnych, ryczałtów transferowych, kaucji i opłat licencyjnych (Art 2, § 1, pkt. 7).
19. W przypadku dyskwalifikacji czasowej w wymiarze powyżej 3 miesięcy lub na stałe - zawodnik nie może uczestniczyć w żadnych zawodach piłkarskich, ani pełnić jakichkolwiek funkcji związanych z działalnością w piłce nożnej.
20. W przypadku, gdy zawodnik otrzymał żółtą kartkę powodującą dyskwalifikację w wymiarze jednego meczu, wystąpił w następnych zawodach, które w wyniku tego zostały zweryfikowane jako walkower, orzeczona kara dyskwalifikacji nie jest uważana za odbytą i zawodnik taki nadal jest obowiązany do jej odbycia. W tym wypadku organ prowadzący rozgrywki jest zobowiązany do powiadomienia klubu o fakcie braku uprawnienia zawodnika do gry w kolejnych zawodach jako konsekwencji otrzymania żółtych kartek.
21. Zawodnikowi nie zalicza się wykonania kary dyskwalifikacji za żółte bądź czerwone kartki, w meczu, którego termin był ustalony zgodnie z terminarzem rozgrywek, a nie został rozegrany.
22. W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia, udzielone przez sędziego napomnienia i wykluczenia zawodników zalicza się do rejestru kar. Zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower, uwzględnia się przy odbywaniu kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą.
23. Bieg kar, polegający na automatycznej dyskwalifikacji w wymiarze określonym liczbą meczów, rozpoczyna się od meczu następującego po udzieleniu ostrzeżenia (żółtej kartki) lub wykluczenia (czerwonej kartki). Od kar tych nie można wnieść odwołania. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone lub darowane.
24. Wymierzenie kary pieniężnej lub kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą jest dopuszczalne również w przypadku, gdy sędzia nie widział przewinienia dyscyplinarnego.
25. Kara może być również wymierzona zawodnikowi, który uczestnicząc w meczu towarzyskim w kraju lub za granicą był napomniany żółtą kartką bądź został wykluczony z gry (czerwona kartka). W tym przypadku orzeczenie kary może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego.
26. Klub przyjmujący zawodnika na mocy transferu stałego lub czasowego z innego klubu, ma obowiązek sprawdzić w macierzystym związku (okręgu) piłki nożnej, jakie kary ciążą na danym zawodniku i uwzględnić je w swojej ewidencji wg następujących zasad:
a) jeżeli zmiana barw klubowych następuje w ramach tej samej klasy rozgrywkowej, to zawodnik w dalszym ciągu posiada w rejestrze tę samą liczbę kartek, które posiadał dotychczas,
b) jeżeli zawodnik przechodzi do klasy wyższej lub niższej, to żółte kartki, które otrzymał w poprzednim klubie nie podlegają rejestracji w nowej drużynie.
27. Organ prowadzący rozgrywki może z własnej inicjatywy lub na prośbę zainteresowanego klubu delegować na zawody swojego przedstawiciela. Delegowany przedstawiciel powinien w ciągu 3 dni złożyć właściwemu organowi pisemne sprawozdanie z obserwowanych zawodów. Sprawozdanie delegowanego przedstawiciela może stanowić podstawę do podjęcia postępowania dyscyplinarnego.
11. AWANSE I SPADKI
§ 19
1. Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej postanawia, iż w sezonie 2015/2016 obowiązuje niżej wymieniony system awansów i spadków wynikający z tabeli po zakończonym sezonie rozgrywkowym:
2. Awanse po zakończeniu sezonu rozgrywkowego:
1) Z IV ligi awansuje do makroregionalnej III ligi jeden zespół, wyłoniony po barażu pomiędzy mistrzami grupy wschodniej i zachodniej IV ligi. Zasady przeprowadzenia barażu opracuje Wydział Gier MZPN przed zakończeniem sezonu.
2) Z każdej grupy klasy okręgowej Kraków I, Kraków II, Kraków III, Zachód (Wadowice) awansują do IV ligi zachodniej zespoły, które zajmą w swoich grupach I miejsce, w sumie cztery.
3) Z każdej grupy klasy okręgowej Tarnów awansują do IV ligi wschodniej zespoły, które zajmą w swoich grupach I miejsce, w sumie 2; z klasy okręgowej Nowy Sącz awansują do IV ligi wschodniej zespoły, które zajmą I i II miejsce.
4) Z każdej grupy klasy A awansuje do klasy okręgowej, według przynależności terytorialnej, zespół z I miejsca w tabeli. Ponadto z A klas OZPN Tarnów awansują dwie drużyny z drugiego miejsca z najwyższym dorobkiem punktowym.
4a) W przypadku spadku z IV ligi (gr. I zachodnia) do klas okręgowych Kraków I, II i III takiej ilości drużyn, że łączna ilość drużyn w tych trzech klasach okręgowych (po uwzględnieniu awansów z KO do IV ligi i z A klasy do KO oraz spadków z KO) będzie mniejsza niż 42, wówczas skład zostanie uzupełniony do liczby 42 o drużynę(y) z drugiego miejsca w A klasie (Kraków I, Kraków II, Kraków III, Myślenice, Olkusz, Wieliczka), która będzie miała najlepszy wskaźnik obliczony na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów. W przypadku identycznego wskaźnika decyduje w następnej kolejności lepsza różnica bramek, większa ilość zdobytych goli i większa ilość goli zdobytych na wyjazdach (z tym, że zgodnie z regułą UEFA w obliczeniu będą uwzględniane wyniki zawodów z taką samą ilością drużyn w każdej grupie).
5) Ilość miejsc awansujących z grup klasy B i C ustalają odrębnymi aneksami do Regulaminu,
przed rozgrywkami, Zarządy poszczególnych Okręgów i Podokręgów; aneksy podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu MZPN.
3. Spadki w wyniku zakończenia sezonu rozgrywkowego:
1) Z IV ligi zachodniej spadają do Klas Okręgowych Kraków I, Kraków II, Kraków III i Zachód (Wadowice) zespoły z miejsc 14, 15, 16. W przypadku braku awansu mistrza grupy spadnie zespół z miejsca 13.
Większa ilość spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych struktur związkowych.
2) Z IV ligi wschodniej spadają do Klas Okręgowych Nowy Sącz i Tarnów zespoły z miejsc 14, 15, 16. W przypadku braku awansu mistrza grupy spadnie zespół z miejsca 13.
Większa ilość spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych struktur związkowych.
3) Z każdej Klasy Okręgowej spadną do A klasy zespoły z miejsc:
a) Kraków I – 13, 14
b) Kraków II – 13, 14
c) Kraków III – 13, 14
d) Zachód (Wadowice) - 15, 16
e) Nowy Sącz – 15, 16
f) Tarnów I – 13, 14
g) Tarnów II – 13, 14
Większa ilość spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych struktur związkowych. W kolejnym sezonie 2016/2017 Klasy
Okręgowe Kraków I, Kraków II i Kraków III oraz Tarnów I i Tarnów II liczyć będą po 14 zespołów, a Klasy Okręgowe Zachód (Chrzanów/Oświęcim/Wadowice) i Nowy Sącz po 16 zespołów.
4) W przypadku spadku z IV ligi (gr. I zachodnia) do klas okręgowych Kraków I, II i III takiej ilości drużyn, że łączna ilość drużyn w tych trzech klasach okręgowych (po uwzględnieniu awansów z KO do IV ligi i z A klasy do KO oraz spadków z KO) będzie większa niż 42, wówczas spadnie tyle zespołów z miejsc trzecich od końca (12), a także ewentualnie tyle zespołów z miejsc czwartych od końca (11) w klasach okręgowych, aby w następnym sezonie mogły się składać łącznie z 42 zespołów. Kolejność zespołów z trzecich bądź czwartych miejsc od końca zostanie ustalona na podstawie wskaźnika obliczonego na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów; im wskaźnik niższy, tym niższa pozycja drużyny w klasyfikacji do spadku (w przypadku identycznego wskaźnika decyduje w następnej kolejności różnica bramek, ilość zdobytych goli i ilość goli zdobytych na wyjazdach). Takie same zasady obowiązują jeśli zaszłaby konieczność spadku drużyn piątych od końca.
5) W przypadku spadku z IV ligi (gr. I zachodnia) do klas okręgowych Kraków I, II i III takiej ilości drużyn, że łączna ilość drużyn w tych trzech klasach okręgowych (po uwzględnieniu awansów z KO do IV ligi i z A klasy do KO oraz spadków z KO) będzie mniejsza niż 42, wówczas skład zostanie uzupełniony do liczby 42, zgodnie z pkt. 2.4a.
6) Ilość miejsc spadkowych z klasy A i B ustalają odrębnymi aneksami do Regulaminu, przed rozgrywkami, Zarządy poszczególnych Okręgów i Podokręgów; aneksy podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu MZPN.
4. Podziału grup krakowskich klas okręgowych na następny sezon dokona po zakończeniu rozgrywek Wydział Gier MZPN z zachowaniem zasady, że w gr. I występują zespoły z Podokręgu Olkusz i Podokręgu Kraków, a w gr. II i III zespoły z Podokręgu Kraków, Myślenice i Wieliczka.
4a. Podziału grup tarnowskich klas okręgowych na następny sezon dokona po zakończeniu rozgrywek Tarnowski OZPN.
5. Procedura w przypadku braku uzyskania licencji przez klub, dla klubów, które występowały w aktualnym sezonie w IV lidze i zajęły miejsca 1-2, została określona w Uchwale nr V/70 z dnia 21.04.2014 r. Zarządu PZPN w sprawie szczegółowych zasad uzupełniania składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach - § 49-50.
6. Drużyna, która zrezygnuje z udziału w rozgrywkach przed sezonem i nie przystąpi do żadnej klasy rozgrywkowej, w następnym sezonie może powrócić do rozgrywek niżej o dwie klasy rozgrywkowe.
6a. W sytuacji kiedy drużyna spadająca z danej klasy rozgrywkowej do klasy niższej zrezygnuje z występowania w rozgrywkach po zakończeniu rozgrywek - to klasa ta zostanie uzupełniona przez spadkowicza tej klasy, zajmującego najwyższą pozycję na koniec sezonu (w przypadku klas równorzędnych - spadkowicza z najlepszym wskaźnikiem obliczonym na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów).
6b. W sytuacji kiedy drużyna występująca w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej utrzyma się w tej klasie, a przed rozpoczęciem rozgrywek nowego sezonu wycofa się z rozgrywek (bądź przystąpi do rozgrywek niższej klasy) - zwolnione miejsce zajmie drużyna z najwyższego miejsca spadkowego danej klasy rozgrywkowej minionego sezonu ((w przypadku klas równorzędnych - spadkowicza z najlepszym wskaźnikiem obliczonym na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów).
6c. W sytuacji, gdy klub(y) występujący w danym sezonie w rozgrywkach IV ligi i niższych klas MZPN nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej klasy w następnym sezonie, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach danej klasy w bieżącym sezonie, zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostanie przesunięty do niższej klasy.
6d. W sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach IV ligi i niższych klas MZPN nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej klasy lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach w następnym sezonie, skład danej ligi/klasy zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany
na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli końcowej danej ligi/klasy, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach tej ligi/klasy.
6e. W sytuacji, gdy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej ligi/klasy lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 lub więcej klubów występujących w danym sezonie w rozgrywkach tej ligi/klasy, skład danej ligi/klasy zostanie uzupełniony o odpowiednią liczbę klubów zajmujących najwyżej sklasyfikowane miejsca spadkowe w tabeli końcowej danej ligi/klasy, o ile te kluby otrzymają licencje uprawniające do udziały w rozgrywkach tej ligi/klasy.
6f. W sytuacji, gdy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej ligi/klasy lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 lub więcej klubów występujących w danym sezonie w rozgrywkach tej ligi/klasy, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej danej ligi/klasy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach tej ligi/klasy lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki tej ligi/klasy w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie.
6g. W przypadku równorzędnych klas w danej terytorialnej strukturze związkowej (krakowskie i tarnowskie klasy okręgowe, A, B i C klasy w niektórych Okręgach i Podokręgach), skład danej klasy może zostać uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym występujący w innej, równorzędnej grupie, mający najlepszy wskaźnik obliczony na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów. Decyzję podejmuje Wydział Gier MZPN bądź Wydział/Komisja Gier danego OZPN lub Podokręgu.
6h. W sytuacji, gdy klub w wyniku braku licencji uprawniającej do udziału w wyższej lidze/klasie lub w wyniku rezygnacji z gry w wyższej lidze/klasie, przystąpi do rozgrywek niższej ligi/klasy, to powiększy liczbę drużyn spadających z danej ligi/klasy.
6i. W sytuacji, gdy klub w kolejnym cyklu powraca do rozgrywek po tym jak został przesunięty o dwie klasy rozgrywkowe, to powiększa liczbę drużyn spadających z danej ligi/klasy.
7. Do udziału w meczach barażowych o awans do III ligi uprawnieni są mistrzowie poszczególnych grup IV ligi (bądź w razie rezygnacji ze sportowego awansu - wicemistrz/owie).
7a. Warunkiem dopuszczenia drużyny do udziału w meczach barażowych o awans do III ligi jest terminowe złożenie wniosku o przyznanie licencji, uprawniającej do występów w tej klasie rozgrywkowej. Brak złożenia wniosku będzie traktowany jako rezygnacja z udziału w meczach barażowych.
7b. W sytuacji, gdy przed rozegraniem meczów barażowych mistrz danej grupy IV ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnuje z udziału w meczach barażowych, lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach III ligi, awans do rozgrywek III ligi uzyska przeciwnik w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach III ligi.
7c. W sytuacji, gdy przed rozegraniem meczów barażowych obaj uczestnicy meczów barażowych nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w meczach barażowych, lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach III ligi, skład III ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli końcowej III ligi, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach III ligi.
7d. W sytuacji gdy, przed rozegraniem meczów barażowych, obaj uczestnicy meczów barażowych nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w meczach barażowych lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach III ligi, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej III ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki III ligi w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie.
7e. W sytuacji, gdy po rozegraniu meczów barażowych ich zwycięzca nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach III ligi, awans do rozgrywek III ligi uzyska klub - przegrany w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach III ligi.
7f. W sytuacji, gdy po rozegraniu meczów barażowych obaj uczestnicy meczów barażowych nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach III ligi, skład III ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli końcowej III ligi, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach III ligi.
7g. W sytuacji gdy, po rozegraniu meczów barażowych, obaj uczestnicy meczów barażowych nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach III ligi, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej III
ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach III ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki III ligi w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie.
7h. Rezygnacja z udziału w jednym z meczów barażowych oznacza rezygnację z udziału w meczach barażowych.
8. W sytuacji, gdy klub uzyska awans do wyższej klasy rozgrywkowej i podejmie decyzję o rezygnacji z tego uprawnienia, to awans uzyskuje klub, który zajął drugie miejsce, a w następnej kolejności klub z drugiego miejsca w innej równorzędnej terytorialnie grupie tej samej klasy rozgrywkowej, wg kryteriów ustalonych przez Wydział Gier MZPN bądź Wydział/Komisję Gier danego OZPN lub Podokręgu (rekomendowane jest wyłonienie drużyny do awansu na podstawie wskaźnika obliczonego na podstawie stosunku ilości zdobytych punktów do ilości rozegranych zawodów).
8a. W sytuacji, gdy z danej ligi/klasy regulaminowy awans przysługuje 2 klubom i jeden z nich zrezygnuje z awansu, to awans uzyskuje klub, który zajął trzecie miejsce.
8b. W sytuacji, gdy z danej ligi/klasy regulaminowy awans przysługuje 2 klubom i oba zrezygnują z awansu, to awans uzyskuje klub, który zajął trzecie miejsce, a skład klasy wyższej zostanie uzupełniony o spadkowicza z najwyższej pozycji spadkowej.
8c. W sytuacji, gdy wszystkie kluby, którym regulaminowo przysługuje awans zrezygnują z awansu, to wówczas uzupełnia się daną klasę o spadkowicza(ów) z najwyższej pozycji spadkowej.
§ 20
1. W sytuacji, gdy drużyna uczestnicząca w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej wycofa się z rozgrywek w trakcie ich trwania, drużynę tę przesuwa się na ostatnie miejsce w tabeli. Drużyna ta musi być przesunięta w następnym cyklu rozgrywek niżej o dwie klasy rozgrywkowe.
2. Niezależnie od sankcji regulaminowych określonych w ust. 1, właściwy Wydział/Komisja Dyscypliny wymierza karę finansową w wysokości:
- w IV lidze 2000 zł
- w klasie okręgowej 1000 zł
- w klasie A 700 zł
- w klasie B 500 zł
- w klasie C 250 zł
3. Tabele publikowane będą w Komunikatach Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, OZPN i Podokręgów po zakończeniu każdej rundy rozgrywkowej. Wyniki i tabele rozgrywek prowadzonych przez Wydział Gier MZPN są publikowane na bieżąco na stronie internetowej: WWW.mzpnkrakow.pl
§ 21
1. W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) przy dwóch zespołach:
a. ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
b. przy równej ilości punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
c. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e. przy dalszej równości, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
f. w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej ilości punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli (lub miejsca decydujące o awansie), a także zespoły których kolejność decyduje o spadku, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym boisku wyznaczonym przez Wydział/Komisję Gier (w przypadku remisu nastąpi dogrywka i ewentualnie rzuty karne).
2) Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w ust 1) w punktach a, b, c, d oraz e.
12. PROTESTY I ODWOŁANIA
§ 22
1. Kapitanowie i kierownicy drużyn mogą wnosić zastrzeżenia do zawodów, które są odnotowywane w załączniku do sprawozdania sędziego na następujących zasadach:
a) zastrzeżenia mogą dotyczyć: braku lub spóźnionego zawiadomienia o miejscu i terminie zawodów, spóźnionego przybycia na boisko drużyny przeciwnika, stanu przygotowania i oznaczenia boiska, bramek, piłek, ubiorów zawodników i sędziego, tożsamości zawodników oraz wypełnienia i dostarczenia składu drużyny;
b) zastrzeżenia muszą być wnoszone do sędziego przed rozpoczęciem zawodów, późniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane, chyba że dotyczą spraw zaistniałych w czasie trwania zawodów, protesty muszą być przez sędziego zbadane, a w przypadkach uzasadnionych sędzia musi wyznaczyć kapitanowi drużyny gospodarzy czas na usunięcie ewentualnych usterek. Sędzia musi umieścić w sprawozdaniu z zawodów treść zgłoszonych zastrzeżeń, jak również wydane zarządzenie.
c) zastrzeżenia opisane w załączniku do sprawozdania sędziego muszą być podpisane przez kapitana i kierownika drużyny, są one wolne od opłacenia kaucji.
2. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, mogą być także zgłoszone przez klub w drodze pisemnego protestu skierowanego do organu prowadzącego rozgrywki, wraz z załączonym dowodem wpłacenia kaucji w wysokości:
- w IV lidze 300 zł
- w klasie okręgowej 250 zł
- w klasie A 200 zł
- w klasie B 150 zł
- w klasie C 100 zł
- osoby fizyczne 150 zł
3. Protesty po zawodach muszą być dostarczone w terminie 48 godzin, przy czym kopie protestów powinny zostać przekazane stronie przeciwnej.
Nieopłacenie kaucji, lub też złożenie protestu po 48 godzinach, powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia. Wszystkie ewentualne koszty związane z przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego dotyczącego złożonego protestu ponosi strona protestująca. W przypadku oddalenia protestu wpłacona kaucja na rzecz organu prowadzącego rozgrywki nie podlega zwrotowi. Uzasadnienie każdorazowo należy przesłać przeciwnikowi.
4. Kapitanowie i kierownicy drużyn podpisują przed rozpoczęciem zawodów sprawozdanie sędziowskie w obecności sędziów, podając imię i nazwisko oraz nazwę klubu, natomiast po zakończeniu zawodów kierownicy drużyn podpisują obie strony załącznika do sprawozdania bez względu na to czy wnoszą zastrzeżenia.
5. Przy zgłaszaniu i rozpatrywaniu zastrzeżeń lub protestów obowiązuje zasada dwuinstancyjności. W rozgrywkach IV ligi i klas niższych, prowadzonych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej, OZPN lub Podokręg, pierwszą instancją jest właściwy w sprawie Wydział/Komisja Gier lub Wydział/Komisja Dyscypliny, a drugą instancją Związkowa Komisja Odwoławcza MZPN.
6. W sprawach dyscyplinarnych stosuje się postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN we wszystkich rodzajach rozgrywek.
7. Odwołania od decyzji organów pierwszej instancji mogą być wnoszone do drugiej instancji w terminie 14 dni od daty doręczenia pisemnego uzasadnienia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Niezachowanie ww. terminu powoduje uprawomocnienie się decyzji pierwszej instancji.
8. Rozpatrzenie odwołania przez Związkową Komisję Odwoławczą MZPN jest uzależnione od wpłaty kaucji w wysokości:
- w IV lidze, klasie okręgowej oraz w klasach A, B i C – 150 zł od odwołań od orzeczeń dyscyplinarnych i 300 zł od orzeczeń innych organów
- osoby fizyczne z wyjątkiem kibiców - 350 zł od odwołań od orzeczeń dyscyplinarnych i 700 zł od orzeczeń innych organów
- kibice – 200 zł
9. Wpłata kaucji w wysokości wskazanej w punkcie 8 musi nastąpić wraz z wniesieniem odwołania.
10. W przypadku nierozstrzygnięcia zastrzeżenia lub protestu w ciągu 1 miesiąca, stronie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia skargi na bezczynność organu pierwszej instancji, składanej bezpośrednio do organu drugiej instancji.
11. Decyzje podjęte przez właściwe organy drugiej instancji są ostateczne.
12. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi.
13. POSTANOWIENIA FINANSOWE
§ 23
1. Wszystkie umowy między członkami PZPN, w szczególności dotyczące zmiany przynależności klubowej zawodników wszystkich kategorii wiekowych, muszą być zawierane w postaci pisemnego dokumentu podpisanego przez statutowych przedstawicieli obu stron, ujawnionych we właściwych rejestrach sądowych. Umowy nie mogą być sprzeczne z przepisami państwowymi i związkowymi, obowiązującymi członków PZPN.
2. Rozgrywki mistrzowskie prowadzone są według następujących zasad finansowych:
a/ gospodarz pokrywa pełne koszty organizacji spotkania, a drużyna przeciwnika - koszty uczestnictwa w meczu.
3. W przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się w następujący sposób:
a/ Zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich niezależna (katastrofy i klęski żywiołowe, itp.). Decyzja odnośnie zakwalifikowania przyczyny należy do organu prowadzącego rozgrywki.
b/ Gospodarz spotkania ma prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów organizacji spotkania, jeśli winę ponosi drużyna przeciwnika.
c/ Drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot poniesionych kosztów jeśli winę ponosi gospodarz spotkania.
4. Wszystkie spory finansowe klubów, w sprawach dotyczących kosztów wyznaczonych lub uzgodnionych, a nie odbytych spotkań nie uwzględnione w niniejszych postanowieniach, rozstrzyga organ prowadzący rozgrywki.
5. Kluby - członkowie Związku Piłki Nożnej obowiązane są dokonać wpłaty składki członkowskiej w wysokości i terminach określonych przez Zarząd Małopolskiego ZPN.
6. Kluby uczestniczące w rozgrywkach IV ligi i klas niższych wpłacają przed rozpoczęciem rozgrywek opłatę na konto organu prowadzącego za uczestnictwo za sezon rozgrywkowy 2015/2016 w wysokości:
- w IV lidze 1000 zł
- w klasie okręgowej 600 zł
- w klasie A 400 zł
- w klasie B 200 zł
- w klasie C 100 zł
7. Kluby wypłacają sędziom delegowanym na zawody ekwiwalent według ustalonych przez PZPN stawek na podstawie delegacji wystawionej przez właściwe Kolegium sędziów.
8. Pozostałe opłaty związkowe obowiązujące w Małopolskim Związku Piłki Nożnej publikowane są w Uchwale nr 14/Z/2015 z dnia 23.07.2015 roku Zarządu MZPN w Krakowie w sprawie ustalenia wysokości opłat, kar pieniężnych, ryczałtów transferowych, kaucji i opłat licencyjnych.
14. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 24
1. Niniejszy regulamin obowiązuje w rozgrywkach IV ligi i klas niższych Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w sezonie 2015/2016.
2. W okresie trwania rozgrywek mistrzowskich nie mogą być wprowadzane żadne zmiany w niniejszym regulaminie z wyjątkiem zmian wynikających z uchwał Zarządu PZPN i Zarządu MZPN podjętych po uchwaleniu Regulaminu.
3. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.
4. Wydziały/Komisje Gier MZPN, OZPN i Podokręgów, prowadzące rozgrywki ligowe, publikują swoje komunikaty, terminarze i regulaminy w formie przekazu elektronicznego, bez obowiązku przesyłania ich klubom pocztą. Wydział Gier MZPN wszelkie tego typu publikacje umieszcza na oficjalnej stronie internetowej Związku: www.mzpnkrakow.pl, a na wniosek zainteresowanych klubów przesyła na wskazany adres e-mailowy.
 


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [490]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Korona MętkówKS Zagórzanka Zagórze
Korona Mętków 3:4 KS Zagórzanka Zagórze
2018-08-05, 17:00:00
     
spotkanie pucharowe
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 31

Wyniki

Ostatnia kolejka 30
Garbarz Zembrzyce 7:2 Naroże Juszczyn
Victoria 1918 Jaworzno 2:1 Brzezina Osiek
Nadwiślanin Gromiec 0:5 LKS Jawiszowice
Niwa Nowa Wieś 7:1 Halniak Maków Podhalański
Zatorzanka Zator 6:0 Dąb Paszkówka
KS Zagórzanka Zagórze 4:2 Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska
LKS Żarki 1:5 Tempo Białka

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 21, wczoraj: 82
ogółem: 1 291 123

statystyki szczegółowe

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek